راهنمای خرید

راهنمای خرید لباس و پوشاک کوهنوردی

lazy

راهنمای خرید لباس کوهنوردی

پوشاک کوهنوردی این مهم را برای شما فراهم می آورد که در فصل سرما و گرما یک کوهنوردی مفرح و سرشار از آرامش را تجربه کنید. همان طور که کفش و کوله برای کوهنوردی از جمله پارامترهای مهم به شمار می آیند باید به شما بگویم پوشاک کوهنوردی نیز یکی از نیازهای اصلی برای کوهنوردان به شمار می آید.

از آنجایی که برای رهایی از دنیای پر هیاهوی امروز نیاز به یک طبیعت گردی اساسی است باید پارامترهای اساسی این طبیعت نوردی فراهم شود و سپس پا به کوه، دشت جنگل گذاشت. از آنجایی که برای هر فصل و با توجه به شرایط آب و هوا نیاز به البسه مناسب با آن فصل است.

در مقاله پیش رو سعی بر آن داریم تا الیاف و پارچه های را که برای چهار فصل قابلیت استفاده را برای کوهنوردی دارند را به شما معرفی کنیم. پس به شما توصیه می کنیم تا با ما همراه باشید و ایده ال ترین انتخاب را از آن خود کنید.

نکات مهم برای انتخاب پوشاک کوهنوردی
عواملی که برای پوشاک کوهنوردی باید مد نظر قرار داده شود به جنس پارچه، سن کوهنورد، نوع آب هوا و فصلی که قصد سفر به کوه را داریم تقسیم بندی می شود اگر بخواهیم بر اساس فصل این پارامتر مهم و اساسی را دسته بندی کنیم می توانیم به پوشاک برای فصل بهار، تابستان، پاییز و زمستان اشاره ای داشته باشیم؛ اما قبل از همه این ها نیاز است که به شناخت کامل البسه بپردازیم.

برای این مهم پوشاک کوهنوردی را به سه بخش تقسیم می کنیم. لایه زیرین و ابتدای که به لباس زیر نیز معروف است و یا عرق گیرهای که مانع از عرق کردن و چسبندگی دست ها و پاهای شما در فصل گرم سال می شوند. بهتر از این لباس ها نخی و قدری جذب باشند تا به خوبی عرق را به خود جذب کنند و در طی مسیر سبب عرق سوز شدن پاهای شما نشوند.

لایه بعدی که به لایه میانی شهرت دارند لباس های عادی است که شما بر تن می کنید شلوار و تی شرت و در نهایت لایه بیرونی که در برابر سرما و گرما شما را در امان نگه می دارد می توانید یک بارانی ضد آب باشد یا یک کاپشان پشم‌ شیشه ای گرم برای فصل سرما که در ادامه برای هر فصل لباس مخصوصی را به شما معرفی خواهیم کرد.

پوشاک کوهنوردی برای فصل بهار
پوشاک کوهنوردی برای فصل بهار چیست؟ علاوه بر لباس مناسب باید از ضد آفتاب های که با پوست شما سازگاری دارند نیز استفاده کنید. همچنین نیاز است از کفش مناسب این فصل نیز استفاده شود تا باران های ناگهانی سبب خیس شدن پاهای شما نشوند. جورابی استفاده کنید که سبب به جریان افتادن هوا در پاهای شما شود.

بهتر است تی شرت های گشاد به تن کنید تا به خوبی هوا در لباس شما جریان داشته باشد. پوشیدن لباس های نایلونی و پشمی را به هیچ عنوان در فصل بهار به شما توصیه نمی کنیم، زیرا سبب عرق سوز شدن بدن شما می شود. مهم نیست که هوا چقدر خوب باشد این را به یاد داشته باشید که سه ماه اول سال عصرهایش قدری طبع سرما با خود به همراه دارند.

پس بهتر است با خود یک سویشرت نازک همراه داشته باشید تا در صورت سرد شدن هوا آن را به تن کنید. نیازی نیست از چکمه های زمستانی استفاده کنید با این تصور که تمام مسیر گل و لای است به شما توصیه می کنیم از یک کفش مناسب ورزشی با لژ های سبک استفاده کنید تا مسیر را به راحتی و بدون خستی طی کنید. کوهنوردی در فصل بهار بدون حشرات موزی نیست پس از کلاه و دستکش نیز در صورت نیاز می توانید بهره بگیرید.

پوشاک کوهنوردی برای فصل تابستان
پوشاک کوهنوردی لباس اصلی بدن شما برای فصل گرما به شمار می آید؛ زیرا آفتاب سوزان تابستان ممکن است به سلامتی پوست بدن شما آسیب وارد کند. کلاه، آفتاب گیر، تی شرت آستین کوتاه، شلوار یا شلوارک، جوراب، عینک آفتابی، تی شرت آستین بلند، دستمال گردن، کفش سبک و کرم های ضد آفتاب از مهم ترین عناصری هستند که در فصل گرما باید مورد استفاده قرار بگیرند.

اگر سرمایی هستید و با کوچکترین نسیمی احساس سرما به شما دست می دهد می توانید از سویشرت برای اوقاتی که حس سرما دارید استفاده کنید. بهتر است کفش های ضد آب استفاده کنید تا در طی مسیر پاهای شما دچار تعرق نشود. برای این مهم می توانید مقداری روغن بر روی کفش های خود بمالید تا مانع از ورود اب به داخل کفش خود بشوید.

می توانید یک جفت جوراب اضافه با خود همراه داشته باشید تا در صورت خیس شدن کفش، جوراب خود آن تعویض کنید. استفاده از شلوارک های کوتاه اگر بر اساس پیش بینی های هواشناسی هوای گرم و سوزانی در پیش ندارید می تواند به رفت و آمد شما بسیار کمک کند

پوشاک کوهنوردی برای فصل پاییز
پوشاک کوهنوردی برای فصل پاییز خود نیاز به باید و نبایدهای دارد. نیازی نیست حتماً به استایل خود در این راستا توجه داشته باشید بلکه باید به راحتی و آرامش خود در حین کوهنوردی نیز توجه کنید. تی شرت های آستین بلند تا حدودی می تواند در فصل پاییز گزینه ایده الی برای شما باشد اما به شرط اینکه حتماً یک سویشرت با خود به همراه داشته باشید.

ترجیحاً بهتر است سویشرت شما ضخامت بیشتری به نسبت سویشرت ها تابستانه و بهاره داشته باشد. هر پارچه ای که رطوبت را به خود جذب نکند و خیس نشود مثل پارچه های نخی می تواند انتخاب مناسبی برای فصل پاییز باشد. بهتر است الیافی استفاده شود که قابلیت تنفس و ورود خروج هوا را به داخل بدن شما فراهم کند.

فصل پاییز تقریباً نیاز به البسه ای مشابه فصل تابستان دارد اما این مهم را به یاد داشته باشید که این فصل قدری معتدل است و امکان تغییر ناگهانی هوا در عصر وجود دارد. پس از یک سویشرت یا بارانی مناسب حتماً بهره بگیرید تا در مسیر دچار مشکل نشوید

پوشاک کوهنوردی برای فصل زمستان
پوشاک کوهنوردی در فصل زمستان بدن شما را در برابر سرما محافظت می کند و ضد آفتاب های مناسب برای پوست شما گزین ایده ال به شمار می آید. این را به یاد داشته باشید که آفتاب زمستان بسیار از آفتاب تابستان سوزان تر است پس فراموش نکنید که از ضد آفتاب مناسب برای دست صورت و گردن خود استفاده کنید.

زمستان فصل سردی است و در ارتفاعات این سرما چندین برابر می شود پس بهتر است از یک عرق گیر پشمی آستین بلند و یک شلوار زیری پشمی استفاده کنید تا گرما در بدن شما ذخیره شود. از آنجایی که تحرک درکوهنوردی سبب گرم شدن بدن شما می شود توصیه می کنیم حجم زیادی لباس بر تن نکنید که سبب خستگی شما شود.

کافی است از لباسی کمک بگیرید که گرمای کافی دارد. این البسه می تواند کاپشانی با پشم‌شیشه باشد یا لباسی پشمی که مانع از نفوذ سرما به بدن شما می شود. دستکش، کلاه مخصوص و چکمه های ساق دار نیز به گرم نگه داشتن بدن شما در فصل زمستان در طی مسیر کوهنوردی بسیار کمک می کند. ضد آب بودن شلوار، کاپشان و کفش شما از مهم ترین عواملی است که در فصل سرما باید به آن توجه شود.

پوشاک کوهنوردی و ملزومات جانبی برای کوهنوردی
پوشاک کوهنوردی تنها به لباس شما معطوف نمی شود. بلکه کفش، کلاه، دستکش، عینک و سایر لوازم جانبی نیز در رده پوشاک کوهنوردی شما قرار دارد. بر فرض شاید از خود بپرسید چه زمانی باید از بوت استفاده کنید. زمانی که سطح کوه مرطوب باشد، کوه برفی باشد، سنگلاخ و ناهمواری کوه زیاد باشد یا اینکه امکان پیچ خوردگی در کوه روی پاهای شما فراهم باشد.

بهتر است با استفاده کردن از بوت از عوارض احتمالی که در کوهنوردی ممکن است به آن دچار شوید جلوگیری شود. کفش های ورزشی سبک را برای اردوگاه های که دارای توقف گاه است، پیاده روی های تند، کوهنوردی های سبک که در طول روز اتفاق می افتد و مسیرهای صاف و مسطح می تواند انتخابی ایده ال برای این دسته از کفش ها باشد.

شلوارها و تی شرت های شما بهتر است نخی و سبک باشد و قابلیت حرکت برای شما راحت تر صورت بگیرد. از پارچه های استفاده کنید که بدن شما با آن ها عرق نکند همچنین بهتر است شلوارهای شش جیب یا سویشرت های جیب دار استفاده کنید و لوازم مورد نیاز خود را به راحتی نگهداری کنید.

کلام آخر پیرامون پوشاک کوهنوردی
پوشاک کوهنوردی را بر اساس مقاله پیش رو می توانید بر اساس آب و هوا به اختیار و تصمیم خود انتخاب کنید. کفش های مناسب، تی شرت و شلوار ایده ال، کلاه و عینک به همراه لوازم جانبی مؤثر از مهم ترین عواملی است که برای کوهنوردی باید مد نظر قرار داده شود.

پس شما با توجه به سرما و گرمای فصلی که قصد کوهنوردی در آن فصل را دارید می توانید لباس مناسبی برای خود تهیه و مورد استفاده قرار دهید. کوهنوردی یکی از راه حل های ساده ای است که سبب می شود شما قدری از هیاهوی شهر در امان بمانید و به تمدد اعصاب خود بپردازید. امید است اطلاعات ارائه شده پیرامون یک لباس مخصوص برای کوهنوردی شما عزیزان را یاری رسانده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + پانزده =